Niech cię PAN błogosławi i strzeże

Niech cię PAN błogosławi i strzeże.
Niech PAN rozjaśni nad tobą swoje oblicze i będzie ci łaskawy.
Niech PAN zwróci na ciebie swoje oblicze i niech cię obdarzy pokojem.
[Lb 6,24-26]

Dawno temu przyszło mi do głowy, żeby błogosławić różnych przypadkiem spotykanych ludzi. Jak to bywa ze mną, po kilku dniach pomysł umarł od lenistwa i niedowiarstwa – że to nie Boża, a przypadkowa myśl. Ale regularnie wracał. W końcu to jego wracanie podpadło mi na tyle, żeby uznać, że jest w nim coś więcej i może jednak pochodzi od Ducha.

Błogosławić można przypadkowych przechodniów, sąsiadów, rodzinę. Ostatnio miałam głupią” myśl, żeby błogosławić pewnego pana, który obecnie straszy wypowiedzeniem wojny w Europie [tekst jest z dnia 13.02.2022r – przypis redakcji].

Najlepiej działa, kiedy ktoś mi zajdzie za skórę. No, może nie jakoś tak bardzo – jeszcze nie błogosławiłam prawdziwemu wrogowi, jeszcze nie przećwiczyłam, czy umiałabym błogosławić komuś, kto wyrządziłby mi prawdziwą krzywdę. Na razie się wprawiam w codziennych okolicznościach: w pracy, w domu. Kiedy ktoś mnie wkurza, wtedy błogosławię. Jak już minie pierwsza fala wkurzenia – jestem cholerykiem z temperamentu   (wiem, wiem, że w psychologii to nie ktoś mnie wkurza, tylko ja się wkurzam na kogoś, ale powiedzcie to cholerykowi)…

Tylko Pan Bóg wie, jak działa błogosławieństwo na osoby nad którymi się je wypowiada. Na pewno działa, bo tak mówi Pismo, nawet jeśli my tego nie widzimy. Ja widzę, jak działa na mnie, jak uzdalnia mnie do miłości, przywraca światło i pokój w sercu, odwraca myśli ode mnie samej w kierunku innych i dobra.

Niech Cię Pan błogosławi i strzeże, niech błogosławi Twą rodzinę po tysięczne pokolenie, niech błogosławi Twoim dzieciom i ich dzieciom, Twoim wnukom i ich dzieciom. 

P.S. Świetnie się błogosławi śpiewając piosenkę zespołu Exodus15 (to oczywiście lokowanie produktu i reklama)

P.S. 2. Pamiętajmy, że przede wszystkim to Pan Bóg błogosławi: ojcowskim błogosławieństwem. Kładzie na nas ręce i błogosławi. My jesteśmy tylko – albo aż – przekazicielami Jego błogosławieństwa.

Dobre Wino
Bogdan

Jakiś mnich?

Przypadkowo trafiłem dziś do kościoła św. Marka w Kelsterbach koło Frankfurtu. Podczas mszy świętej odczytano tylko pierwsze czytanie i Ewangelię bez psalmu, który też pominięto.

Czytaj całość »
Dobre Wino
Marta

Tęsknota

„Anioł poprowadził mnie ku bramie, która skierowana jest na wschód. I oto chwała Boga Izraela przyszła od wschodu, a głos Jego był jak szum wielu

Czytaj całość »
Dobre Wino
Iwona

Poszukiwanie mądrości

„Mistrzu, trudziliśmy się przez całą noc i nic nie złowiliśmy. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci.” (Łk 5,5) Szymon Piotr znał dobrze swój fach. Wiedział,

Czytaj całość »