Podsumowanie roku 2022 cz.3

Rok 2022 nie był łatwym rokiem dla diakonii kursowej. To pierwszy rok po  przerwie spowodowanej pandemią, kiedy wreszcie można było wznowić organizację spotkań większej ilości osób. Początkowo obserwowaliśmy dużą powściągliwość potencjalnych uczestników – ruszały zapisy, ale trudno było zebrać grupę pozwalającą na organizację kursu. Do tego doszła wojna u naszych sąsiadów, a co za tym idzie – problemy „lokalowe”. Ośrodki rekolekcyjne, które zazwyczaj chętnie nas przyjmowały, teraz zostały zajęte przez uchodźców z Ukrainy. Z tych powodów, wchodziliśmy w rok 2022 kursem Nowe Życie on-line.

Dużym przedsięwzięciem, które udało się zorganizować w czasie wakacji był kurs „Jezus w czterech Ewangeliach” dla Ewangelizacji Bez Granic. Odbył się w lipcu na Górze św. Anny. Kurs dla prawie 90 uczestników, był obsługiwany przez 26 osobową ekipę. Ekipa w części składała się z absolwentów, którzy ukończyli 3-letnią formację EBG. Wspaniałe przeżycie dla Polaków, którzy na co dzień mieszkają w różnych zakątkach świata, ale co roku regularnie przyjeżdżają do kraju na Zjazd EBG. Przyjeżdżają, by „nakarmić się” duchowo, naładować akumulatory na kolejny rok, a także zobaczyć się na żywo z innymi uczestnikami EBG, z którymi spotykają się w ciągu roku jedynie on-line. Zjazd jak zawsze pokazuje nam jak mocno zaangażowani są uczestnicy oraz fakt jak bardzo go potrzebują. Jest to wielką motywacją dla całego zespołu i już trwają przygotowania do kolejnego zjazdu. 

Sukcesem programu Ewangelizacji Bez Granic, który odczytujemy jako ogromne błogosławieństwo, są kursy organizowane poza granicami kraju, dla Wspólnot, które powstały wskutek kilkuletniej już działalności EBG. Były to 3 kursy Nowe Życie (dwa kursy w Cork w Irlandii, jeden w San Leonardo, Kalifornia USA).

Potem odbyło się kilka kursów dla małżonków i narzeczonych: Randka małżeńska, Kana Galilejska dla narzeczonych, Akt małżeński, Pieśń nad Pieśniami opisane w podsumowaniu formacji małżeńskiej.

Na zakończenie roku udało nam się zorganizować:

  • kurs Jan dla ok. 50 uczestników w ośrodku Salezjanów w Reptach Śląskich. Jak każdy kurs, duże przeżycie duchowe nie tylko dla uczestników, ale także posługujących, których wraz z opiekunami dla dzieci było 14 osób,
  • współprowadzić kurs Nowe Życie w Zabrzu,
  • współprowadzić kurs Mojżesz dla kapłanów.

 

Rok 2022 dla formacji małżeńskiej był naznaczony dużym wydarzeniem. Udało się nam wydać Dzienniczki dla uczestników formacji oraz zeszyt dla animatorów prowadzących spotkanie. To duża radość po latach pracy na materiałach drukowanych na kartkach.

W roku 2022 rozpoczęliśmy nową formację dla małżeństw, która odbywa się troszkę w innej formie niż do tej pory. Ze względu na ograniczone możliwości uczestników, spotkania są tylko 2 razy w miesiącu. Spotykamy się jeden raz w tygodniu na krótkim spotkaniu (1h-1,5h) i raz w miesiącu w sobotę prowadzimy warsztaty, gdzie czas jest bardziej sprzyjający i możliwym staje się poświęcenie więcej czasu. 

W mijającym roku, z myślą o małżeństwach, zorganizowaliśmy również w marcu rekolekcje Pieśń nad Pieśniami, oraz kurs dla narzeczonych Kana Galilejska. Uczestniczyły w nim również małżeństwa z filii, które pragną się zaangażować w służbę przyszłym małżonkom. Rekolekcje Akt Małżeński, odbyły się w październiku, gdzie prowadzącym był sam autor ojciec Ksawery Knotz. 

Dalej w formacji  pracują 4 grupki małżeńskie i czekamy na powstanie nowych po skończonej trwającej formacji dla małżeństw.

Bogu dzięki za wszystko co się udało! Ekipa z planami i oczekiwaniami będzie wchodzić w Nowy Rok, ufając prowadzeniu Ducha Świętego.

EBG (Ewangelizacja bez Granic)

W tym roku trzyletnią formację w ramach programu Ewangelizacji bez Granic ukończyły 24 osób. Mamy nowych absolwentów z Niemiec, USA, Polki, Anglii oraz Holandii.

Osoby, które zgłaszają się na formację EBG, to osoby pragnące założyć wspólnoty lub ożywić już istniejące, by działały z mocą. Owocem ich trudu są organizowane kursy, które niejako przenoszą uczestników formacji na poziom posługi i ewangelizacji lokalnej społeczności.

W minionym roku miały miejsca 3 takie wydarzenia:

W obu przypadkach był to kurs Nowe Życie.

Mieliśmy również 4 dniowy zjazd EBG na Góra św. Anny – Kurs Jezus w 4, łącznie uczestników wraz z dziećmi i rodzinami 111 osób.

Diakonia uwielbienia

Ta diakonia nie da o sobie zapomnieć. Choć będzie krótko, to działań jest wiele. W tym roku, jak i w poprzednim, posługują na każdym piątkowym uwielbieniu oraz w poszczególnych filiach wg harmonogramu. W ramach tych spotkań miały miejsca:

  • Serdeczne Wieczory, czyli comiesięczne adoracje Najświętszego Sakramentu,
  • Droga Krzyżowa,
  • Majówka,
  • dwa Wieczory Uwielbienia i Uzdrowienia (we wrześniu i grudniu),
  • Wieczór Kolędowy,
  • Uroczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu. 

Dodatkowo posługiwali na:

W tym roku miały miejsce dwa koncerty naszej diakonii: jeden w sierpniu w muszki koncertowej parafii pw. św. Jacka na Sośnicy jako podsumowanie Ewangelizacji Ulicznej, na której zapraszaliśmy na to wydarzenie, oraz drugi w ramach festynu dożynkowego, gdzie mogliśmy złożyć świadectwo życia z Bogiem na co dzień.

Diakonia uwielbienia spotyka się raz na dwa miesiące na spotkaniach formacyjnych. Dodatkowo raz w miesiącu odbywają się próby, na które serdecznie zapraszamy.

Całe Jabłko – formacja dla singli

W maju 2022 zakończyła się kolejna edycja spotkań dla singli ,,Całe jabłko”. W spotkaniach, które miały formę zdalną, uczestniczyły 3 dziewczyny. Celem kursu było rozwinięcie umiejętności interpersonalnych i inteligencji emocjonalnej. W czasie spotkań rozmawiałyśmy o randkowaniu, ale także o językach miłości i aktywnym słuchaniu. Jedna z uczestniczek znalazła ,,tego jedynego” i niedawno się zaręczyła. 

Dobre Wino
Redakcja

Podsumowanie roku 2022 cz. 4

Msze święte dla rodzin Już od lipca 2021 roku systematycznie widzimy się w Bojszowie, gdzie ksiądz Jarek robi wszystko, byśmy mogli uczestniczyć pełnymi rodzinami w

Czytaj całość »
Dobre Wino
Redakcja

Podsumowanie roku 2022 cz.3

Rok 2022 nie był łatwym rokiem dla diakonii kursowej. To pierwszy rok po  przerwie spowodowanej pandemią, kiedy wreszcie można było wznowić organizację spotkań większej ilości

Czytaj całość »
Dobre Wino
Redakcja

Podsumowanie roku 2022 cz.2

Na naszym kanale youtubowym Dotyk Boga można było zaobserwować codzienny ruch dzięki serii krótkich, porannych rozważań z liturgii dnia pt. Nauczania Domowe prowadzonych niestrudzenie przez ks.

Czytaj całość »