Podsumowanie roku 2022 cz. 4

Msze święte dla rodzin

Już od lipca 2021 roku systematycznie widzimy się w Bojszowie, gdzie ksiądz Jarek robi wszystko, byśmy mogli uczestniczyć pełnymi rodzinami w niedzielnej eucharystii. To, co mogliśmy zaobserwować w tym 2022 roku, to większe zainteresowanie rodziców w tworzenie oprawy liturgicznej, troski o zaangażowanie dzieci i tworzenie przestrzeni do modlitwy każdego uczestnika wspomnianych mszy świętych.

Jako rodziny stawaliśmy przed wieloma zadaniami, które przybliżały nam poszczególne okresy liturgiczne. Były to m.in. przyniesienie swoich Biblii z zaznaczonym ulubionym wersetem, ćwiczenia wielkopostne, konkurs palm wielkanocnych, modlitwa drogą krzyżową, nowenną przed niedzielą miłosierdzia, rozważanie hymnu do Ducha Świętego, modlitwa dziesiątką różańca w październiku i rozważania jednej z tajemnic, postanowienia adwentowe.

Dużymi wydarzeniami, w których mogliśmy uczestniczyć były: roczek Jeremiego, I Komunia Święta Ignacego i wspólnie spędzona niedziela palmowa. Ruszyła także schola dziecięca oraz zakupiliśmy instrumenty perkusyjne.

Spotkania niedzielne nie kończą się z momentem wyjścia z kościoła. W minionym roku bawiliśmy się podczas zabawy karnawałowej w Pałacyku Leśnym, Kuligu. Odbywały się również zbiórki Skautów Króla, a w listopadzie przeszliśmy ulicami Bojszowa w Pochodzie Świętych.

Przystań SNE

To właśnie w styczniu 2022 roku ruszyła Przystań SNE czyli diakonia rodzin opatowieckiej filii. Przystań SNE jest miejscem przystosowanym dla rodzin, w którym zależy nam, by własnym świadectwem życia z Bogiem przekazywać dzieciom wiarę i budować chrześcijańskie środowisko wzrostu.

W minionym roku odbyło się 10 spotkań (zawsze pierwsze soboty miesiąca) łączących ze sobą modlitwę uwielbienia, formację, warsztaty oraz czas na relacje przy pysznym jedzeniu. Cieszymy się, że liczba rodzin uczestniczących w tych wydarzeniach się stale poszerza i wierzymy, że dzieło to będzie rosło, a przekazywanie doświadczenia żywego Boga naszym dzieciom stanie się czymś naturalnym dla kolejnych rodziców.

Od października nauczania ze wspomnianych sobót można obejrzeć na kanale yotubowym SNE Gliwice.

Skauci Króla

Chciałoby się krzyczeć: Żyjemy! Istniejemy! No bo co to był za rok?

Zdecydowanie rok wielu zmian i decyzji. Rozpoczął się od zmiany komendanta, a potem wszystko działo się tak szybko. A to wszystko dlatego, że mamy kadrę, która wszystkiego się uczyła na bieżąco.

Uczestniczyliśmy w pierwszym dla nas, jako instruktorów i skautów, obozie letnim, w zjeździe instruktorskim, treningu instruktorskim, zjeździe instruktorów okręgu śląskiego. Cieszyliśmy z dwóch skautek składających swoje przyrzeczenia skautowe na obozie, przekazaniem przez naszych skautów Światła Betlejemskiego na jednej z mszy świętych w Bojszowie oraz zorganizowanym biwakiem na Liswarcie.

Obecnie mamy jedenastu skautów i sześciu instruktorów. Mamy więc solidne podstawy, by się rozwijać 😄.

Podsumowując w punktach. Organizowaliśmy, współorganizowaliśmy lub uczestniczyliśmy w roku 2022 w poniższych wydarzeniach: