Rekolekcje „Akt małżeński” z o. Ksawerym Knotzem 06.2018 r.

Już za nami piękny czas rekolekcji „Akt małżeński”, które poprowadził ojciec Ksawery Knotz. Wszyscy uczestnicy byli zgodni co do tego, że był to czas wyjątkowy. Bez względu na staż małżeński, doświadczaliśmy ogromu Bożej miłości dla nas, jako małżonków, oraz tego, że w temacie seksualności Bóg jak zawsze jest po naszej stronie. Odkrywanie krok po kroku łaski, która jest nam dana i tego jak objawia się w sakramencie małżeństwa, było dla wszystkich wielką radością a nierzadko i zaskoczeniem. Niech świadectwa zachęcą innych do uczestnictwa w tych rekolekcjach. Z pewnością będziemy chcieli je jeszcze zorganizować i znów zaprosić ojca Ksawerego, by jeszcze więcej małżeństw mogło doświadczać mocy tego sakramentu.

Piotrek

Bóg w tym czasie jeszcze mocniej przekonał mnie że jest DOBRY , DOBRY I JESZCZE LEPSZY 🙂

W tym czasie pozwolił mi odkryć, że Jego obecność w naszej małżeńskiej więzi jest niepodważalna  ( jak w sakramencie ) – dziś widzę jakie piękno, moc i dobro Bóg złożył w naszym sakramentalnym związku widzę też jak wiele nieporozumień rodziło się w moim sercu błędne rozumienie pojęć związanych zwłaszcza z naszą małżeńską cielesnością i współżyciem… . Widzę też jak bardzo dobry Bóg chce i pragnie dobra dla nas jako dla małżonków… Chwała Mu za to!

Irena

Dużo się mijamy z mężem z powodu pracy, dlatego te rekolekcje to piękny czas zatrzymania się, czas na spokojną rozmowę. No i miło posłuchać o seksie. O. Knotz mówi prosto a jednocześnie dowcipnie i merytorycznie. Nie rozdziela świata na czarny i biały ale pokazuje cel małżeństwa, jak budować bliskość, jak cieszyć się ze swojej seksualności.

Helena

Dziękuję ojcu Ksaweremu za świadectwo swego powołania i osoby. Dla mnie słowa o Bożej bliskości między nami małżonkami były najważniejsze. Dziękuję za przykład pokory, wewnętrznej ciszy i poświęcenia dla nas małżonków.

Rafał i Ewa

Bóg podczas tych 3 dni pokazał nam równowagę między więzią a cielesnością. Przypomniał nam, że stworzył nas jako związek, jako małżeństwo. Ważne dla nas było i bardzo odkrywcze, różnice między NPR a antykoncepcją. Bóg nas też zachęca do odkrywania Go w każdym obszarze małżeńskiej relacji. To był dobry czas, który potwierdzał, że nasze wybory i droga jest drogą stopniowego uświęcania się krok po kroku i że Bóg jest zainteresowany nie tylko celem, który mamy osiągnąć ale też drogą do NIEGO. Bóg kolejny raz przypomniał, że małżeństwo jest wspólnotą, że mąż jest jej liderem na wzór Chrystusa.

Leszek

Dziękuję za piękny czas wzrastania, za wskazanie naszych ścieżek i wyprostowywanie tych „nierówności”, których nie byłem świadomy. Teraz z innym zrozumieniem, z nową świadomością, każde nasze małżeńskie zbliżenie, każdy czas intymności, będę przeżywał pełniej, oddając Panu w ten sposób nowe uwielbienie.

Marcin

Muszę przyznać, że wiele już wiedziałem o ty, że seksualność jest dobra, Bogu miła i nie czułem skrępowania, że Bóg patrzy – wręcz przeciwnie. Jednak te rekolekcje poszerzyły moją wolność. Nie w tym, żeby eksperymentować, ale w takim wewnętrznym odczuciu. Jak dobrze jest słuchać co Bóg zaplanował dla małżonków, bo aż żyć się chce. Super, że ojciec Ksawery mówił o konkretnych zachowaniach przekazując świadectwa i doświadczenia innych małżeństw, a to wszystko z humorem, że aż czasami boki zrywać. Super!

Sylwia i Maciej

Dziękujemy ojcu za otwarte wytłumaczenie nam co jest istotą szczęśliwego małżeństwa, jakie jest właściwe miejsce aktu małżeńskiego w budowaniu i wzmacnianiu więzi małżeńskiej. Dziękujemy, że ojcu się chce spędzać czas z małżeństwami, pomagać im, wspierać, być. Dziękujemy innym małżeństwom za otwartość w mówieniu o swoich doświadczeniach, radościach a także problemach. Rekolekcje były dla nas czasem i możliwością, aby powiedzieć sobie o swoich rozterkach dotyczących współżycia. Bez tego wiele tematów pozostałoby niewypowiedzianych i powodujących brak pełnego szczęścia w naszym małżeństwie. Rekolekcje pomogły zrozumieć sens aktu małżeńskiego dla naszej więzi. Pomogły nam zacząć o tym rozmawiać.

Gosia

Dziękuję za rekolekcje z ojcem Ksawerym Knotzem. Pomogły mi zgłębić rozumienie gdzie jest Bóg w sakramencie małżeństwa i obudziły pragnienie jeszcze większego uporządkowania.

M.Ł.

Podczas rekolekcji zbliżyliśmy się z małżonką, odkrywając siebie i piękno płynące z celebrowania aktu seksualnego. Zrozumieliśmy jak powinien wyglądać seks małżeński i zobaczyliśmy gdzie popełnialiśmy błędy. Dziękujemy Ci Jezu, że poruszyłeś nasze serca, że nas dotknąłeś. Chcemy być bliżej Ciebie. Prowadź nas. Wyznaczamy sobie kolejne cele jakie chcemy osiągnąć. Dzięki ojcu Ksaweremu poznaliśmy piękno płynące z seksu i wiemy w jakim obszarze i jak pracować. Jezu Ty się tym zajmij.

Sandra

Podobało mi się, że o. Knotz mówił o trudnych sprawach, czasem wstydliwych – wprost, bez ogródek a jednocześnie lekko i łatwo, podając wiele przykładów co też pozwoliło lepiej zrozumieć tematykę związaną z seksualnością. Wiele dobrego również przyniosły rozmowy w grupach. Poznając jak inne osoby, małżeństwa sobie radzą, z jakimi problemami się borykają a jednocześnie jak pięknie opowiadają o swoich doświadczeniach miłości małżeńskiej.

Ania

Dzięki rekolekcjom „Akt małżeński” wiele rzeczy w sferze seksualności, które były nie do końca jasne, zostały nazwane przez o. Ksawerego Knotza po imieniu. Ten fakt przyniósł jasność postępowania w wiedza w ten sposób zdobyta została uporządkowana – na przykład myślenie w tematyce wstrzemięźliwości małżeńskiej. Została poruszona bogata tematyka i pytania z którymi tu przyjechałam, w piękny i fajny sposób wyjaśnione. Jestem wdzięczna za czas tu przeżyty i za to, że chce zmieniać patrzenie na mojego męża i bardziej go poznawać.

Marcin

Ojciec Knotz w swoich rozważaniach na temat seksualności porządkuje spojrzenie na tę sferę w życiu każdego człowieka.

Kasia

Panie Jezu, bardzo Ci dziękuję za ten święty dla naszego małżeństwa czas i za o. Ksawerego bo przez niego przemawiałeś do naszych serc. Wierzę bardzo, bardzo w Twoje uzdrowienie. Oddaję Ci nasze małżeństwo z tymi naszymi zranieniami, a Ty działaj. Jezu Ty się tym , nami, zajmij.

Mirek

Dzięki rekolekcjom i działaniu Pana Jezusa otrzymałem otwarcie świadomości na zbudowanie od podstaw więzi z moją żoną i pracą nad uzdrowieniem naszego małżeństwa.

Paweł

Słowa o. Ksawerego umocniły mnie w tym co z żoną wypracowaliśmy. Pomogły mi wyjaśnić pewne kwestie, które były dla mnie i żony w tematyce seksualności niejasne. Dały mi również pełny obraz zamysłu Bożego działania w małżeństwie.

Jarek

Rekolekcje były dla mnie czasem błogosławionym. Razem z małżonką staramy się ulepszać naszą relację i więź. Informacje, które tutaj przekazał nam o. Knotz, dopełniły moją wiedzę w dziedzinie seksualności i więzi, oraz uspokoiły. Wierzę, że owoce tych rekolekcji ujawnią się w czasie. Polecam wszystkim małżonkom, niezależnie od stażu.

Ewa i Krzysiek

Rekolekcje pomogły nam uświadomić sobie obecność Jezusa w naszej więzi małżeńskiej na mocy sakramentu małżeństwa. Fakt, ze jest to obecność stała, gwarantowana łaską sakramentu. To, że Jezus jest z nami stale, bez względu na nasze stany emocjonalne, okoliczności itp. Ta świadomość napawa nas radością, pokojem serca i nadzieją. Konferencje o. Ksawerego oraz możliwość osobistej z nim rozmowy, rozwiały wiele naszych wątpliwości, z którymi borykaliśmy się od dawna. Wracamy do domu z poczuciem, że wiemy to co najważniejsze, co jest dla nas fundamentem na którym będziemy rozwijać naszą więź małżeńską. Czujemy się też wyposażeni w konkretne „drogowskazy”, które pomogą nam poukładać wiele spraw związanych z seksualnością. Bogu niech będą dzięki!

Cecylia i Piotr

Dzięki Bogu za ten czas. Wiele rzeczy zrozumieliśmy, a najważniejsze było to, że przez seksualność zwiększamy naszą więź, nie tylko między sobą ale przede wszystkim z Bogiem oraz to, że nasze ciała to jest widzialny znak naszego sakramentu.

Anna i Bartłomiej

Bardzo cenna dawka wiedzy o relacji małżeńskiej, która powinna być propagowana w jak największym gronie. Idealnie by było, gdyby takie rekolekcje były dostępne jako kursy przedmałżeńskie. Nam osobiście słuchanie ojca Ksawerego uporządkowało wiedzę, którą jakąś wcześniej mieliśmy. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to wiedza powszechna, a powinna nią być by chrześcijańskie małżeństwa mogły żyć w coraz większej radości, rozwijać swój związek i wzajemną miłość. Dobrze jest też usłyszeć, że nie tylko my ale wszyscy miewają trudności i kłopoty w tej dziedzinie i otrzymać nadzieję że dzięki wzajemnej otwartości i działaniu łaski Bożej, każdy kryzys można pokonać i może z niego wynieść większe dobro. Konferencje mówione prosto, przystępnie, logicznie przekazują prawdę o człowieku i chrześcijańskiej miłości. Chce się wracać do domu i od razu wprowadzać w życie wszystko, czego się dowiedzieliśmy, by nasze małżeństwo było coraz piękniejsze i bardziej radosne.

Szymon

Rekolekcje z ojcem Ksawerym pokazały mi co jest ważne w małżeństwie. Więź, którą trzeba pielęgnować w 3 sferach: fizycznej, psychicznej i duchowej. Spotkania te rzuciły światło na naszą seksualność. Można być blisko współmałżonka i na pewno nie jest to grzech. Teraz to wiem.

Kasia

Czas rekolekcji był dla mnie pięknym, błogosławionym czasem. Nauczania skłoniły nas do rozmów nad czym jeszcze musimy popracować aby poprawić nasze relacje w małżeństwie, głównie w sferze seksualności. Polecam każdemu małżeństwu aby uczestniczyło w takich rekolekcjach.

Bartek

Przez ten krótki , bo tylko 3 dniowy czas, dowiedziałem się, a może utwierdziłem w przekonaniu, jak ważna jest dla mnie moja żona, jakby jej urok, inteligencja jeszcze bardziej się uwydatniły. Jednakże, żeby nie było za słodko, zobaczyłem, jak bardzo nasze małżeństwo jest niedoskonałe. Bardzo wiele elementów kuleje, niestety nawet tych fundamentalnych. Mamy nad czym pracować. Mam nadzieję, że starczy nam sił i determinacji. Wierzę jednak, że z Bożą pomocą i Jego miłością do nas, uda nam się.

Julia i Krzysztof

Czas rekolekcji z o. Knotzem był dla nas przypomnieniem, co jest ważne w naszym małżeństwie i jak o tym rozmawiać. Dzięki wspólnie usłyszanych konferencjach, mogliśmy wymienić uwagi i spostrzeżenia. To był czas kiedy byliśmy wyjątkowo blisko ze sobą, jeszcze mocniej  uświadamiając sobie, że w naszej więzi obecny jest Chrystus.

Marysia

Bardzo dziękuję za ten czas, za ludzi którzy pokazują, ze tak jak my chcą żyć w zgodzie z planem Bożym. W tych czasach ich świadectwo jest dla mnie bardzo ważne. Bardzo dziękuję Ci Boże za ludzi, przez których pokazujesz że jestem dla Ciebie ważna! Że jestem Twoją ukochaną córeczką!!! Dziękuję!!! Dziękuję za ludzi, którzy wyciągnęli do nas pomocną dłoń, którzy nie potępili, nie dorzucili kolejnego kamienia, tylko pomogli abyś Ty zabrał wszystkie!!! Abyśmy mieli nowe życie, czyste i wolne, takie jak Ty chcesz byśmy mieli. Dziękuję ci za wskazanie drogi na dalsze życie. Jak budować wspólną więź i jak w niej żyć, skupiając się na tym co dobre i wspólne. Ty złączyłeś nas na dobre i złe, w zdrowiu i chorobie, póki śmierć nas nie rozdzieli a co Bóg złączył, człowiek nie ma prawa rozdzielić. Żaden człowiek !!!

x

Rekolekcje pokazały nam, że jako małżeństwo idziemy e dobrym kierunku i to dało pokój serca. Widzimy, ze to wszystko o czym ojciec mówił, będzie powodować budowanie większej więzi między nami.

x

Te rekolekcje pokazały mi co Bóg przygotował w moim życiu. Ojciec Ksawery uzmysłowił mi co to jest seks. Z domu wyniosłem przekonanie, że seks to grzech, a rodzice uważali to za temat tabu. Nic nie przekazali mi na ten temat, wszystkiego musiałem uczyć się sam. Teraz z perspektywy czasu, widzę ile popełniłem błędów. Przez te rekolekcje zrozumiałem, że to wszystko można naprawić z Bożą pomocą.

x

Na tych rekolekcjach uzmysłowiłem sobie jak ważna jest więź małżonków i to że Bóg w niewidzialny sposób jest obecny w naszej więzi. Ostatnio przez nadmiar posług zaniedbałam czas na relację z mężem. Bóg mi przypomniał o tym. Ustaliliśmy z mężem kilka ważnych reguł, które pozwolą nam spędzać więcej czasu razem. Zrozumiałam, że mąż jest dla mnie darem i Bóg kocha mnie przez niego.

x

Rekolekcje upewniły mnie w wielu kwestiach, które były jeszcze nie pewne. Pomógł jeszcze bardziej ucieszyć się z relacji jaką mam z mężem. Dał nowe siły i chęci aby dbać i walczyć o tę sferę naszego małżeństwa.

x

Rekolekcje, które wraz z mężem przeżyliśmy w dniach 15-17 czerwca, przyczyniły się w sposób niewiarygodny do rozwoju naszego małżeństwa, do jego pogłębienia a także uduchowienia go. Choć tematem był seks (patrząc z boku), to konferencje pomogły rozwinąć nasze małżeństwo nie tylko w tym temacie. Kwestia budowania więzi jako wstęp do dobrej relacji, była wg nas kluczowa. Sposób i język jakim posługuje się o. Ksawery, w niezwykle dobitny , obrazowy i dokładny sposób pomogły nam wszystko zrozumieć. Polecam każdemu małżeństwu chcącemu poznać i pokochać się bardziej.

Dobre Wino
Marta

Oddzielająca szyba

Moim doświadczeniem duchowym ostatniego czasu jest gruba szklana ściana. Coś jak w niektórych limuzynach w amerykańskich filmach. Wbrew może pierwszym skojarzeniom to jest doświadczenie bardzo

Czytaj całość »
Dobre Wino
ks. Jarek

Sekwencja o Duchu Świętym

W tym roku  modliłem się w czasie nowenny (i zachęcałem innych) tekstem Sekwencji o Duchu Świętym. Modliłem się śpiewając, no bo wiadomo: „kto śpiewa…”. Ale

Czytaj całość »