Ewangelizacja Bez Granic

Ewangelizacja Bez Granic to jedno z dzieł naszej wspólnoty, lecz niestety nie wszyscy wiedzą, co to takiego. Dlatego zdecydowałam się porozmawiać z Łukaszem Kukierem, odpowiedzialnym za to dzieło.

Czy możesz nam opowiedzieć,  czym jest Ewangelizacja Bez Granic (EBG)?

ŁK: Jest to autorski projekt SNE Gliwice. Jego celem jest budowanie dojrzałych wspólnot SNE w parafiach na całym świecie poprzez formowanie przyszłych liderów i animatorów, a także wsparcie w procesie tworzenia wspólnoty. 

Jaka jest misja i wizja EBG?

Naszą misją i posługą jest prowadzenie uczestników w rozwoju duchowym poprzez spotkania formacyjne grup dzielenia. Spotkania mają podobny przebieg jak te w tradycyjnych grupach dzielenia – różnią się tym, że odbywają się zdalnie przy użyciu komunikatora Skype. Spotkania odbywają się raz w tygodniu, dzięki czemu uczestnicy tworzą między sobą relację, która procentuje we wspólnym wzroście i w podążaniu za Bogiem. Formacja w EBG trwa trzy lata.

Czy możesz nam przedstawić EBG w liczbach?

Nabór do pierwszej edycji programu rozpoczęliśmy 25 maja 2018 r. Zgłosiło się do niego 80 osób. Do okresu próbnego dopuszczono 68 osób, a do właściwej formacji – 44 osoby. Absolwentami pierwszej edycji programu zostało 30 osób.

To pokazuje, jak intensywny i wymagający jest ten program.

Tak, cotygodniowe spotkania to duży wysiłek. Łącznie na dwóch latach formacyjnych (II i III rok) w programie brały udział 54 osoby. Intensywność spotkań wymaga dużej dyscypliny i samozaparcia – nie tylko od uczestników grupek, ale i od Animatorów, którzy, szczególnie na początkowym etapie, są odpowiedzialni za całe spotkanie. Później, w trakcie formacji i wzrostu, nauczania prowadzą już uczestnicy grupek. 

Z jakich krajów są osoby, które przez ostatnie 3 lata formowały się w ramach naszej wspólnoty?

Z Polski, Japonii, Indii, Anglii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Grecji, Irlandii, Szwajcarii i Białorusi.

Nasuwa się pytanie, jak radziliście sobie ze strefami czasowymi? Kto nie spał po nocach?

Wymagało to dużej elastyczności ze strony animatorów, np. były osoby, które spotykały się w niedziele po południu. Byli też tacy uczestnicy mieszkający w USA, którzy tak poukładali swoje życie zawodowe, że spotykali się w każdy piątek o godzinie 9:00.

Czy możesz krótko opisać owoce I edycji projektu EBG?

Owocem EBG są nowo powstałe filie SNE Gliwice zlokalizowane w następujących miastach:

– Swindon w Wielkiej Brytanii. Liderzy: Maciej i Dorota Bidasowie (absolwenci III roku).

W chwili obecnej filia liczy 38 członków formujących w 2 grupkach męskich oraz 3 grupkach damskich. Jako filia ewangelizują zarówno w Internecie, jak i lokalnie, posługując 23.000 Polaków mieszkających w mieście i okolicy. W zeszłym tygodniu zawiązała się grupka młodzieżowa, która liczy 8 osób.

– Cork w Irlandii. Liderka: Jolanta Pluta.

Kilka tygodni temu został zakończony okres próby [wzorowany na naszym roku zerowym –  ośmiotygodniowa formacja prowadząca do świadomego wyboru wejścia we wspólnotę, zakończona podpisaniem deklaracji – przyp. red.] i prowadzone są 2 grupki dla 13 osób. Wspólnota ma jasną wizję: „Ewangelizować Irlandczyków” poprzez prowadzenie spotkań uwielbienia w języku angielskim oraz wychodzenie na zewnątrz. Mamy spotkania uwielbienia. Ciekawostką jest, że dwa lata przed powstaniem filii proboszcz tamtejszej parafii zaczął się modlić, aby powstała wspólnota, która prowadziłaby co tydzień spotkania uwielbieniowe. Członkowie wspólnoty brali udział w naszych kursach online: Nowe Życie i Jan Chrzciciel (A1), Nadzieja.

– Grodno na Białorusi. Liderzy: Irena i Anatol Kanarscy.

Na miejscu działa wspólnota „Ehad”, której lider jest absolwentem EBG i z którą działamy na zasadach partnerskich. Na jej potrzeby, a w perspektywie – dla całego rosyjskojęzycznego świata, formacja gliwickiej SNE jest w tej chwili tłumaczona na język rosyjski. Rozpoczniemy również duże akcje ewangelizacyjno-medialne. 

Jak często (i czy w ogóle) widujecie się w realu?

Staramy się spotykać co roku na czterodniowym zjeździe Ewangelizacji Bez Granic, podczas którego uczestniczymy w kursie i budujemy relację. W zeszłym roku nie udało się to z wiadomych przyczyn, ale obecnie jesteśmy w trakcie organizacji zjazdu EBG, który odbędzie się na Górze Św. Anny 19-22 sierpnia. Właśnie uruchomiliśmy zapisy.

Czy chciałbyś z tego miejsca komuś podziękować?

To dzieło nie rozwijałoby się tak dynamicznie bez Ducha Świętego oraz animatorów. Są nimi: Tadeusz i Magdalena Potoniec, Beata Malec, Aleksandra Szwed, Małgorzata Siwińska, Janka Magiera, Robert Mierzwiński, Halina i Tomasz Gawkowie, Barbara Linda, Łukasz Kukier. W przeszłości grupki prowadzili też: śp. Małgorzata Broda, Aneta Kozera i Marcin Trzciński.

Bardzo dziękuję za rozmowę.