Spływ kajakowy

Wspólnoto!

07.07 planujemy spływ kajakowy. Niektórzy płynęli już w większym, wspólnotowym składzie, a niektórzy może dadzą się namówić pierwszy raz 🛶.

Kilka słów wprowadzenia. Kajaki są zwykle dwuosobowe, choć można też wypożyczyć jednoosobowy. W tych większych 3osobowa rodzina da radę płynąć razem, choć dziecku powyżej 6r.ż. może się nudzić siedząc tylko miedzy rodzicami (wiosła są tylko dwa, a zwykle dziecko siada w środku ze względu na swą wielkość – dorosłemu może być bardzo niewygodnie lub może mieć problem się zmieścić; z miejsca środkowego ciężko się wiosłuje). 

Co możemy doradzić? Rodziny 4 i 5 osobowe dzieliły się na dwa kajaki, oczywiście w każdym był jeden dorosły 😉. Dorosły z dwójką dzieci, nawet takich 3-4lata spokojnie da radę płynąć. Rzeki, które wybieramy, nie są głębokie (koło 0,5m, choć są miejsca i płytsze i głębsze). Czas przepływu to ok. 3h. Robimy też postój jak trzeba. Trasę kończymy zwykle w miejscach, gdzie jest możliwość się spokojnie przebrać, usiąść, by coś zjeść (swojego bądź zakupionego na miejscu) i gdzie jest przestrzeń na własny kocyk.

Bywały też sytuacje, w których jeden z rodziców zostawał na miejscu docelowym, a drugi płynął. Wszystko do dogadania 😃.

O czym warto pamiętać? O nakryciu głowy (zwłaszcza jak będzie tak upalnie jak ostatnio), kremie ochronny, stroju kąpielowy, zwłaszcza dla dzieci, ubraniach zmiennych, obuwiu do wody (czasem trzeba wyjść z kajaka i np. wciągnąć do na ląd, gdy chce się zrobić postój. Szkoda zamoczyć ulubione sandałki, które mogą się rozkleić 😉), woreczkach zabezpieczających kluczyk od samochodu, telefon i ewentualne dokumenty, których nie polecamy brać ze sobą. Jedzenie i picie – w czasie 3h z pewnością warto się nawadniać, a z jedzenia świetnie sprawdzają się owoce, kabanosy i różnego rodzaju przekąski.

Pływamy też we własnym tempie nikogo nie stresując. Jeśli ktoś chce super wynik osiągnąć – nie chcemy spowalniać, natomiast jeśli ktoś lubi jak go prąd rzeczny niecie i rozkoszuje się ważkami, ciszą – też nie poganiamy. Ważne, by takie skrajności w jednym kajaku nie wylądowały 😅.

Będziemy płynąć trasą nr 3 (https://www.dzikachata.pl/kolonowskie-staniszcze-male-krasiejow/). Koszt kajaku to 100zł płatne na miejscu. Chcielibyśmy wyruszyć o godz. 11:00.

Wszystkich chętnych prosimy o zapisywanie się do Ani pod adresem mailowym: a.gabrysiak.sne@gmail.com do 05.07 do godziny 12:00.