Świadectwa z rekolekcji Akt Małżeński

Rekolekcje o seksie? Czy to wypada? To bardzo delikatne określenie tego co się rozpętało w sieci po zaproszeniu na „Akt Małżeński”, czyli rekolekcje, które poprowadził ojciec Ksawery Knotz. W dniach 14-16 października 10 par uczestniczyło w tym wydarzeniu i był to naprawdę dobry czas dla małżonków. Potwierdzają to ich wypowiedzi, a dla zbudowania i zachęty innych, poprosiliśmy o kilka słów świadectwa o tym, czego w tym czasie doświadczyli.

Dla mnie ważną informacją było to, że do wszystkiego, można starać się i dochodzić krok po kroku.

Paweł

Nowe doświadczenie na temat więzi – budowanie relacji w rodzinie. Pokazanie różnic w myśleniu kobiety i mężczyzny – jak ważne jest byśmy o tym rozmawiali.

Anna

Spotkanie pożyteczne, owocne, tylko 10 lat za późno.

Darek

Dotknęło mnie to na tych wspaniałych rekolekcjach, na czym polega antykoncepcja. Co jest grzechem a co nie jest.

Halina

Te rekolekcje pozwoliły mi popatrzeć na tematy seksualności z innej perspektywy. Najważniejszą rzeczą, która się na nich wydarzyła, była szczera rozmowa z żoną na tematy, których normalnie nie poruszaliśmy. Dużo spraw udało nam się wyjaśnić.

Izodyr

Na rekolekcjach o seksie dotarło do mnie to, jak bardzo różnią się moje wyobrażenia na temat współżycia małżeńskiego i mojego męża oraz jak reaguje organizm mężczyzny na różnorakie bodźce. Świadomość tego, że w tych wszystkich małżeńskich problemach jest Bóg i cały czas nas wspiera, dodało mi wielkiego poczucia bezpieczeństwa. To, że Bóg nas nie osądza za błędy, dało mi wewnętrzny spokój i chęć dalszego kształcenia naszego związku poprzez kolejne małżeńskie rekolekcje. Boże dziękuję, że dotykasz tych sfer życia, które tak mało rozumiemy. Dziękuję za miłość, którą obdarzasz nas w małżeństwie.

Maria

Szczególną wartość w tym temacie miało dla mnie spotkanie z ludźmi borykającymi się z problemami podobnymi do naszych. W tym gronie mogłam poczuć wspólnotę i znaleźć drogowskaz do pracy nad problemami z Bożą pomocą.

Weronika

Rekolekcje odwróciły nasz sposób postrzegania i podejścia do grzechu. Zaczęliśmy inaczej patrzeć na sposób budowania małżeństwa, nie po prostu jak na związek, a jak na nieustanne budowanie więzi, która jest widzialnym znakiem niewidzialnego Boga. Uzmysłowiły, że na uczynki nie wolno patrzyć przez pryzmat grzechu (czy to już grzech czy jeszcze nie) a przez dobro jakie za sobą niosą. Dodatkowo pozwolimy nam zmienić podejście do problemów strefy seksualnej i do rozpatrywania problemów tej strefy w kontekście więziotwórczym. Słowa Ojca Ksawerego przypomniały nam również o naturalnych różnicach seksualności kobiety i mężczyzny.

Maria i Marek

Rekolekcje przebiły moje oczekiwania wręcz je zdemolowały. Dd zawsze miałem poczucie pogubienia w sferze seksualności małżeńskiej oraz osobistych pragnień, schematów, nieprawdziwych opinii. Mogę spokojnie powiedzieć, że czuję się wolny, przeżyłem swoistą rewolucję seksualną z Bogiem. Nigdy bym nie podejrzewał, że moja męska seksualność, pragnienia w większości są zdrowe i ważne dla Boga. Spotkanie z Ojcem Knotzem potwierdziły pewną intuicję, ale też nakreśliły oraz zmobilizowały do utrzymywania wstrzemięźliwości małżeńskiej oraz nie wchodzenia w samooskarżanie z powodu słabości czy pokus, które mi towarzyszą i będą towarzyszyć. Świadomość, że mogę zaprosić Go do naszej – małżeńskiej sfery intymnej nie było dla mnie czymś nowym, ale nie do końca to rozumiałem i oczywiście nie potrafiłem tego szczerze zrobić. Teraz jest łatwiej. No i najważniejsze czuje się bardziej męski przez duże M 😃.

Paweł

Rekolekcje z Ojcem Knotzem złamały przede wszystkim utarte i zakłamane schematy, na temat seksualności i Boga w życiu małżonków. Konferencje Ojca wyjaśniły mi wiele kwestii związanych z funkcjonowaniem mężczyzny i kobiety, przyniosły uwolnienie, prawdę i nowe spojrzenie na nasze małżeństwo. Ja osobiście poczułam jakby spadły ze mnie pewne kajdany, które dotąd ciążyły na moim sercu. Rekolekcje zrewolucjonizowały i odrodziły moje małżeństwo, a Pan Bóg znowu mnie zaskoczył swoją niesłychaną obfitością 🙂

Basia

Kiedy zapisywałam siebie i męża na te rekolekcje, dotknęło mnie takie zdanie „W przystępny sposób wyjaśnia naukę Kościoła, w tym trudnym obszarze, odkłamując tym samym wiele nieprawdziwych opinii”. Poczułam, że właśnie gdzieś tu leży mój i zarazem nasz problem. Cieszę się z uczestnictwa w „Akcie Małżeńskim”, jeszcze bardziej cieszy mnie fakt, że byłam tam z mężem. Oboje poczuliśmy się lżejsi i bardziej spokojni po tych konferencjach. Możemy oboje zacząć nasze małżeństwo w łóżku od początku, bez zbędnych obciążeń, po prostu ciesząc się sobą. Bóg zapłać za ten dobry i błogosławiony dla nas czas i wyjaśnienia o. Kntoza w tym zakresie. Szczególnie dziękujemy organizatorom, za to, że tak cudne doświadczenie mogliśmy przeżyć właśnie w naszej parafii.

Monika